• Skip to primary navigation
  • Skip to content

Васи ли?!

Блог за маркетинг, PR, технологии и всичко останало

Main navigation

  • Work
    • всички
    • социални медии
    • реклама
    • PR
  • Play
    • всички
    • фотография
    • театър
    • пътуване
  • За мен
    • За мен
    • Подари ми книга!
Как пуснах Facebook Instant Articles на сайта си?

Как пуснах Facebook Instant Articles на сайта си?

Категория: Work

В средата на април Facebook отвориха опцията за публикуване на Instant Articles към всички автори на съдържание. Оказа се, обаче, че процесът не е толкова прост и лесен, особено ако, като мен, си редови индивидуален блогър без особени технически познания. И все пак, гордо мога да заявя, че за два месеца се преборих и в края на юни се сдобих със собствени Instant Articles. Отне ми толкова време, защото на част от въпросите не намерих лесен отговор – затова ги събрах всички тук, на едно място.

Какво са Instant Articles?

Facebook въведе Instant Articles (IA), за да отговори на бавното зареждане на някои линкове към външни сайтове. Когато линкът, на който си кликнал зарежда бавно, ти се изнервяш – а Facebook не иска да си изнервен, напротив. Иска да си щастлив, за да си на линия по-дълго време.

Тук прескачам разнообразните въпроси дали това вреди на медиите и големите автори на съдържание, защото аз не съм от тях. За мен е важно материалите да са максимално лесно четими и да знам колко потребители посещават постовете – и двете от които са факт с IA.

Как да свържем WordPress с Instant Articles?

Официалният плъгин за IA е разработен съвместно от Facebook и Automattic, авторите на WordPress. За мен той се оказа неразгадаема загадка – сложен за използване и настройване. Затова се доверих на препоръките на големи маркетинг блогъри и инсталирах плъгина на PageFrog, който е знаително по-интуитивен. С него можете да пуснете и другия вече популярен мобилен формат Google AMP, за който обаче няма да говоря сега.

Втората стъпка е да поискате достъп до Instant Articles от Facebook – става веднага, като трябва да посочите Facebook страницата, с която искате да свържете сайта си.

Когато сте одобрени, във Facebook страницата се появява нов таб Publishing Tools – оттам се правят всики настройки за вашите IA. За да продължите, трябва да отидете в меню Configuration в този таб и да направите няколко неща:

  • В секция Tools копирате кода от Connect your Site и го вкарвате в Header кода на блога си. После вкарвате URL на сайта и ако Facebook намери посоения по-горе код там, сайтът е официално ваш. Ако имате Cache плъгин, може да го изключите за малко, докато направите настройките – иначе ще трябва да изчакате повече, за да се види кода.
  • В секция Tools – Production RSS Feed трябва да вкарате RSS линка, генериран в PageFrog – по подразбиране той изглежда така:
    vashiasite.com/?feed=pagefrog_instant_articles
    Кликате отметката Import all articles as drafts и си лягате, защото импортът отнема известно време, въпреки че Facebook гордо заявяват как става веднага 🙂

rss feed

Одобряване на първите ви Instant Articles

Ако след горната стъпка в Draft Articles виждате по-малко от 10 поста, ще трябва да поствате още малко, докато в Publishing Tools – Initial Setup – Submit for Review имате 10 материала, които да предадете за преглед към екипа на Facebook. И тук започва голямото чакане – материалите се преглеждат до 5 работни дни, което на този етап означава почти винаги след целите 5 работни дни.

При първия преглед ще получите коментари какво трябва да се коригира по постовете ви, така че да отговарят на изискванията. В повечето случаи това е по-специфично съдържание, например:

  • embedded tweets или друго съдържание с iframe;
  • captions на снимки;
  • цитати и slideshows;
  • и др.

За щастие, ще видите към всеки пост съответните му грешки с линкове към примери – това прави поправката доста лесна. При мен изскочиха няколко неправилно сложени туита, които оправих, както и няколко неразгадаеми проблеми със заглавия на снимки – за тях просто отворих материала и го запазих отново, без промени, за да излезе като коригиран.

Когато оправите нещата, трябва да подадете коригираните материали за повторно ревю – разбирайте още една седмица чакане. Ако поствате относително просто съдържание, това ще е краят на мъките ви. След това можете да отидете в Production Articles, да селектирате всички материали и да натиснете заветното Publish.

Дизайн на Instant Articles

design edits

Facebook дава няколко възможности за персонализация на дизайна, основно с цветове и селекция между две семейства шрифтове – Helvetica Neue и Georgia. Можете да добавите логото си и да използвате своите бранд цветове в дизайна, което носи достатъчно усещане за собствен стил. Ето и пълен списък с всички дизайн елементи.

Неудобното нещо е, че не можете да видите промените на същото устройство – корекциите в стила се правят само през десктоп интерфейса на страницата ви, а промените са видими, само ако отворите материала на мобилно устройство. Така че ще трябва да седнете с телефон до себе си и да изпълнявате танца „промяна – desktop save – mobile refresh“ до посиняване. Уви, някои неща са трудни.

Връзка с Google Analytics

Както казах в началото, най-хубавото на IA е това, че можете да следите посещенията на постовете ви. В PageFrog това става адски лесно – отваряте менюто Analytics, интегрирате със своя Google акаунт и избирате сайта, който да свържете. След това посещенията се записват в Analytics като посещения на съответната страница със source Facebook. Така, дори и да изглежда, че IA материалите са изцяло в социалната мрежа, получавате информация като собственици на сайт.

Мисля, че това е всичко, което трябва да знаете, за да пуснете IA за своя сайт. Накратко, ако имате малък сайт и не разчитате на рекламни импресии, не виждам причина защо не бихте тествали тази функционалност. Успех!

СВЪРЗАНИ ПОСТОВЕ

Tweet2
Pin
Share32
34 Shares

4 август 2016 Тагове: Facebook, Instant Articles, WordPress, блог

Абонамент

Абонирай се за месечния нюзлетър (на английски) на "Васи ли?!" и Valchanova.me.

Reader Interactions

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Авторски права © 2021 · No Sidebar Pro на Genesis Framework · WordPress · Log in