• Skip to primary navigation
  • Skip to content

Васи ли?!

Блог за маркетинг, PR, технологии и всичко останало

Main navigation

  • Work
    • всички
    • социални медии
    • реклама
    • PR
  • Play
    • всички
    • фотография
    • театър
    • пътуване
  • За мен
    • За мен
    • Подари ми книга!

Какво са социални медии?

Категория: Work

социални медии, определениеХа, шашнах ли ви? Спокойно – не питам, а казвам 😉

Истината е, че социалните мрежи са малко особено същество, особено когато говорим за ползването им с маркетингова цел. Всеки ги ползва, всеки знае какво са, но никой не е наясно как точно функционират и как точно може да ги ръководиш. А, знаете ли? Ама на 100%? Така си и мислех… 😉

В скорошен пост Brian Solis (автор на Putting the Public back into Public Relations) даде добро и синтезирано определение на социалните мрежи:

Social Media is the democratization of information, transforming people from content readers into publishers. It is the shift from a broadcast mechanism, one-to-many, to a many-to-many model, rooted in conversations between authors, people, and peers.

Основните акценти тук, естествено, са поставянето на юздите на съдържанието в ръцете на потребителите и многоканалното многопосочно общуване. По мнение на Солис употребата на социалните мрежи е само етап от комуниакционната парадигма на новите медии. Т.е. развитието ще продължи към все по-широко отваряне на компаниите за гласа на потребителите и премахване на бариерите в процеса на комуникация.

И тъй като възприемам информацията добре по визуален път, ето ви две много полезни визуализации на широкия набор от нови възможности, които маркетолозите могат да използват за връзка с потребителите. Призмата на комуникацията обобщава всички социални платформи, които може да използвате в „изкуството да слушаш, учиш и споделяш“. Компасът на социалния маркетинг пък хвърля светлина върху участниците, платформите, каналите и емоциите, които най-често се използват в 2.0 общуването. Бих си ги принтирала и окачила в директорския кабинет, ако имах такъв, но поради липсата му си ги закачам в блога 😉

Инструментите са налице, но употребата им зависи от креативността и подхода на организацията. Дори да знаеш наизуст всички теоретични постулати на интернет-общуването, те няма да ти помогнат с нищо, ако не си наясно с един-единствен принцип:

Monologue has given way to dialog.

Страхът от това какво ще кажат хората и как ще се отнесат към марката ни няма място в ерата на новите медии. Загубете контрол над комуникацията! (не го казвам аз, а Дейвид Миърман Скот) От това може да спечелите много.

Доста от Големите момчета в бизнеса вече са разбрали 2.0 философията. Наблюдава се сериозна тенденция към все по-честа употреба на всякакви нови канали за поддържане на връзка с потребителите. Солис илюстрира това като цитира изследване сред 500-те най-бързо растящи компании в САЩ. Може да видите пълните статистики за употребата на социални медии, но аз ще цитирам само една точка: през 2007 43% от компаниите въобще не са ползвали социални мрежи и други нови медии за бизнес цели; през 2008 този процент е 23%, а за 2009 – само 9%. Бърза и точна ориентация, бих казала. И ако си падате по цифрички – ето ви още малко статистика, този път за това дали B2B или B2C компаниите се възползват в по-пълна степен от възможностите на социалните медии. Оказва се, че B2B са първенци по възприемане на социалните медии.

СВЪРЗАНИ ПОСТОВЕ

Tweet
Pin
Share1
1 Shares

25 януари 2010 Тагове: маркетинг, социални медии, уроци

Абонамент

Абонирай се за месечния нюзлетър (на английски) на "Васи ли?!" и Valchanova.me.

Reader Interactions

Коментари

  1. inni4ka коментира

    27 януари 2010 в 16:50

    Смешно ми е, когато хората започнат да обсъждат на ежедневно ниво социалните мрежи: колко са елементарни, повърхностни и т.н. Като се абстрахираме от първосигналните белези, форматът им е гениален начин за разпространяване на информация, който открива цял нов свят от възможности на тези, които знаят какво да гледат!

    http://www.nytimes.com/2009/11/12/business/smallbusiness/12guide.html?_r=3

    Отговор
  2. трипс коментира

    16 януари 2012 в 10:15

    Никой не знае какво са и в какво биха могли да се превърнат, но определено са много добър филтър за получаване на разнообразна информация и много добър инструмент за разпръскване на информация.

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Авторски права © 2021 · No Sidebar Pro на Genesis Framework · WordPress · Log in