Най-лошото, което може да се случи на една компания за храни или напитки, е да има проблем с продукт, стигнал до потребителите. Независимо дали говорим за развалена стока или за някой неканен миши гост в самун хляб, темата често спечелва много голямо внимание и намалява доверието към компанията. Но какво се случва, ако използваме тази опасност и я превърнем в рекламна кампания? Получава се добра кампания на сайдер.
DB Breweries забелязват, че информацията за проблеми с храните привлича вниманието на потребители и медии и решават да използват тази тенденция в своя полза. Те слагат истински клонки от ябълкови и крушови дървета в опаковките на своя сайдер. В рамките на две седмици паковете са разпространени по магазините и оплакванията започват да валят. Точно тогава влиза в ход новата фаза на кампанията – производителите пускат публични извинения в печатни медии, outdoor и в социалните медии. Извинението всъщност предава посланието, че сайдерът се прави от истински плодове, а не с концентрат – и в този случай няма как някоя и друга клонка да не мине през производствената линия. Текстът всъщност е чудесна реклама за качеството на сайдера.
Всъщност, подходът е доста рисков, най-вече защото не е ясно колко голяма част от засегнатата аудитория ще може да бъде достигната на втора фаза от кампанията – напълно възможно е част от потърпевшите клиенти никога да не научат, че всичко е било рекламен трик. Но за страна като Нова Зеландия, където се развива действието, достигането до голяма част от хората е относително сигурно. Затова и в България можете да си позволите нещо подобно – просто трябва да обхванете определен брой комуникационни канали, които достигат до почти всички. Кампанията е доста дръзка и би могла да нанесе много вреди, ако не е планирана правилно – например, ако се забавите само малко повече с „извиненията“, положението може да излезе извън контрол. Затова „не опитвайте това у дома си“, освен ако не сте наистина добре подготвени. От друга страна, ако изпълнението е качествено, резултатът е отличен – доказва го ръстът на продажбите с 32% в този случай.
Страхотна идея! Поздравления за реализацията, а на теб, благодаря, че ни го показа :о)
А в шоколадче Кума Лиса може ли да се сложат няколко рижи косъма? 🙂