Когато говорим за креативни идеи, обикновено си търся приятно оформено видео-обобщение, което да дава информация за организирането на кампанията и за нейния ефект. Помага, когато самата кампания е интересна. Помага и когато видеото е интересно. А case study с толкова хумор просто не съм виждала скоро. Затова искам да ви представя една чудна герила-идея на Philips – самата тя е страхотна, а представянето е уникално.
Проблемът за марката се корени в това, че в Тайван мъжете не се интересуват особено много от отглеждане на мустаци, бради, бакенбарди и всичко, за което многофункционалните машинки на Philips могат да помогнат. Решението е просто – на младите тайванци трябва да им се покаже колко различно ще изглеждат с бради и мустаци. Предполагам, че на екипа им се е видяла логична идеята, че залесяването на мъжкото лице отнема значително повече време при азиатците и въображението им трябва да бъде подпомогнато.
Вместо да използват сложни технологии, Philips въвеждат „стъклен augmented reality“ – а именно чаши за напитки с нарисувани мустаци и бради. Чашите са разпределени на местата за взимане на решения – бръснарниците. Другото по-лесно се вижда във видео:
Примерът доказва, че в ерата на високите технологии добрите идеи все още могат да бъдат аналогови. Не са ви необходими сложни разработки, приложения и 3D проекции. Кампанията постига продажба в 25% от случаите, а цената за контакт е само $2.
Защо работи?
- Прост механизъм за изпълнение – намалена вероятност за грешка;
- Елемент на изненадата;
- Потребителят вижда реално ползите на продукта и може лесно да реши дали той ще му бъде полезен;
- Процесът от контакта до продажбата е максимално скъсен и опростен;
- Наличен е експертен съвет от страна на фризьора.
Подобни кампании са много полезен пример във време, когато всеки се хвали с подвизи в социалните медии – подобни кампании показват, че има креативни идеи, които работят най-добре, когато са най-прости.
Вашият коментар