Тази седмица ми върви на статистики. Което никак не е лошо, защото числата помагат да преценим докъде сме стигнали и къде са конкурентите ни. Този път ще хвърлим око на 2 доклада – за разлика от този на Mary Meeker, те са „едва“ по 50-тина страници.
State of Inbound 2017
На първо място, любимият ми State of Inbound на HubSpot. Честно казано, промените тук се движат с бавно темпо и за да видите основните трендове, най-добре е да сравните данните с предишни години – вижте данните от 2016 и 2015.
Фокус върху SEO, разочарование от органичния обхват в социалките
Тази година топ приоритет на маркетолозите е SEO. Вероятно причината за това са все по-динамичните промени, които видяхме през последната година – и не само. Промените от страна на Google ни карат постоянно да сме нащрек. Ето и останалите приоритети на маркетолозите:
На тема маркетинг тактики, много специалисти смятат, че традиционните рекламни канали са силно надценен канал. Все пак broadcast-медиите не ни дават възможност за детайлно таргетиране и персонализация на посланието. Тези данни съответстват на спадащите инвестиции в печат, радио и телевизия, които отбелязват от KPCB. Тъжното е, че много маркетолози използват и дигиталните канали по същия начин, въпреки техните възможности. Вероятно затова 11% смятат, че и тази тактика се надценява. Приятна новина е, че 13% вече не разчитат на органичния трафик в социалните медии. Отдавна знаем, че безплатен reach няма, вече това става и масово вярване.
Когато няма точни измерители, усещането за ефективност е различно
Тъй като данните се предоставят от създателите на термина „inbound marketing“ HubSpot, повечето статистики целят да покажат, че inbound маркетингът е ефективен. Маркетолозите, които използват такива тактики, оценяват по-високо ефективността на маркетинг усилията в компанията, ще вкарат повече бюджет в inbound – това не е новина 🙂 Интересно е, обаче, че се наблюдава 15% разлика в мнението дали маркетингът на компанията е ефективен между високия мениджмънт и регулярните служители. От една страна, когато си „в окопите“, виждаш всички минуси и пропуски. От друга, за мен това е признак, че компаниите не си поставят ясни измерители – ако не сте се съгласили как мерите успеха на усилията си, всеки може да има различно мнение по въпроса.
Бъдещето: видео и чат
Гледайки към бъдещето, става ясно, че маркетолозите ще гонят новите лъскави канали. През 2017 има по-висок интерес към Facebook Live, Instagram и Messaging apps. Вече известно време говорим за всеки от тях, време е да ги тестваме.
Това обаче е лесният елемент от уравнението. По-трудно е да се придобие дълбоко разбиране за поведението на потребителите, особено когато те се движат между различни канали. В качествените резултати се вижда, че маркетолозите си го признават като пропуск – някои от тях се опитват да слушат и да наблюдават. И ако трябва да инвестирате повече време и усилия в нов канал тази година, по-добре той да е свързан с извличане на информация от потребителите.
Пълния отчет вижте тук.
Social Media Industry Report
По същото време излиза и Social Media Industry Report на Social Media Examiner – изследване фокусирано изцяло върху социалните канали. Данните отново са в тон с тези от миналата година, затова ще обърна внимание само на част от статистиките.
Измерването продължава да е проблем, в целите липсва фокус
Само 38% от маркетолозите смятат, че могат ефективно да измерват резултатите от своите social-активности. Тази тенденция се запазва доста консистентно – през 2016 41% споделят за проблеми с измерването, през 2015 са 42%. Това води и до липса на увереност в ефективността на маркетинга като цяло – 40% не са сигурни дали Facebook маркетинг усилията им работят. Докато не почнем да мерим ефективно, няма да знаем какво правим.
Целите, които си поставят маркетолозите в социалните медии, са разнообразни. 78% искат да генерират трафик, 69% се опитват да създадат лоялност, 66% гонят лийдове, 62% търсят продажби. Като цяло, от тази статистика става ясно, че маркетолозите искат всичко от социалните медии – всяка цел е спомената от над половината анкетирани. В крайна сметка така оптимизираме и приоретизираме по-трудно.
Facebook доминира, Instagram расте за сметка на другите установени канали
Използваните social-канали се променят. Фокусът върху Instagram скача значително от 44% на 54%. Големите губещи са LinkedIn (спад от 67% на 56%), YouTube (спад от 53% на 45%), Pinterest (спад от 40% на 30%), Twitter (спад от 76% на 68%). Snapchat, на които се залагаха големи надежди в миналогодишния доклад, се е качил едва от 5% на 7%. Явно платформата все още не носи ясни ползи на маркетолозите, а използването й за маркетинг цели не е толкова лесно, колкото в добре установените канали. Тази тенденция вероятно ще се запази, тъй като 66% от анкетираните въобще не планират в следващата година да използват Snapchat за маркетинг цели. Надявам се, че ограниченият ръст в използването на каналите и сероиозният спад в някои от тях значи, че маркетолозите се фокусират върху по-малко канали за по-таргетирани резултати.
Facebook продължава да е най-важната социална платформа – тя води сред 62% от анкетираните, втори в класацията е LinkedIn с едва 16%. Преднината на Facebook се увеличава – миналата година разликата между първото и второто място е 37%, а днес тя е 46%. При платените канали Facebook отново води с много – 93% го използват, втори е Instagram с 24%.
Засега само 1/4 от анкетираните изпозват live видео – пропуск който позволява да излезете пред конкурентите си, ако овладеете канала навреме. 85% от маркетолозите използват визуално съдържание в микса, а за пръв път то се определя и като най-важния тип контент (за 41% от респондентите, задминавайки блоговете, които държат 32%).
Бъдещето ще бъде визуално
Да погледнем и към плановете за бъдещето. Специалистите споделят, че ще увеличат предимно използването на визуални формати – видео (75%), визии (73%), live video (61%). Ще нарастне и използването на блогове (65%) и подкасти (26%).
Освен че ще ги използват, маркетолозите искат и да знаят повече за визуалните формати. Голям е интересът към Instagram (55%), а интересът към Snapchat също расте – от 28% през 2016 на 42% сега. Въпреки че все още не се ползва активно за маркетинг-цели, към платформата очевидно има интерес. При платените канали, отново води Facebook – 84% искат да знаят повече за рекламните възможности там. Тук разликите в процентите са много по-малки – от 64% за Instagram до 55% за Twitter.
Странно е, че сайт, който се старае да е напред с тенденциите, обръща толкова малко внимание на chatbots и VR от тактическо ниво и на ангажиране на аудиторията в стратегическо отношение. Може би липсата на увереност в използването на видео-тактики все още ограничава маркетолозите от използването на по-напрееднали технологии като VR и AR.
Пълният отчет вижте тук.
Какво ви направи впечатление от двата доклада, в кои статистики се припознавате и кои ви изненадаха? Ще се радвам да споделите в коментарите!
Много любопитни цифри.
Facebook води по доста от показателите, но дали това ще остане така след последните нововъведения в платформата, които ще ограничат показването на постове от медии и бизнес страници в news feed-a на потребителите?
Youtube маркетинга е бъдещето, хората предпочитат някой да им говори вместо да четат от екрана на компютъра – и това е факт… Още повече, че мобилните устройства (които се ползват главно за социални медии), са доста неудобни за четене…
Много-полезна информация и поздравления за прекрасния сайт .